Spartathlon

Autor: Krzysztof Grzybowski,  Data: 04.10.2011 r.

 


Spartathlon - to jeden z najcięższych i najdłuższych biegów maratońskich na świecie. Bieg, którego dystans przyprawia nawet doświadczonych maratończyków o dreszcze, jest nielada wyzwaniem dla najlepszych biegaczy. Trasa tego ultra maratonu wiedzie z Aten do Sparty i wynosi 246 kilometrów. a limit czasu na jego ukończenie wynosi 36 godzin. Stawka sportowców przemierza ten dystans bardzo urozmaiconą trasą. Od pięknych szerokich szos, aż po wąskie i bardzo strome górskie ścieżki.



Trasa biegu nie jest przypadkowa. Jak głosi historyczne podanie w 490 r. p.n.e niejaki posłaniec Filipides, wysłany został z misją właśnie z Aten do Sparty, z zadaniem znalezienia wsparcia dla Ateńczyków w bitwie pod Maratonem. Jak głosi podanie dokonał tego w półtora dnia. W 1982 r. wielki pasjonat historii John Foden wraz z kilkoma kolegami, postanowili sprawdzić prawdziwość podania, dokonując próby pokonania tego dystansu w czasie nie przekraczającym 36 godzin. Trzem z nich udała się ta sztuka. Już następnego roku sympatycy biegania z Grecji i Wielkiej Brytanii zorganizowali pierwszy ekstremalny bieg maratoński, nazwany Spartathlonem.

Z roku na rok bieg zaczął, pomimo medialnej ciszy, zdobywać coraz większą popularność wśród maratończyków. Obecnie do rywalizacji na „morderczej trasie” stają przedstawiciele wszystkich kontynentów. Wśród nich są Polacy. W tym roku nasz kraj reprezentowało 14 długodystansowców, na 360 zgłoszonych uczestników. Start Spartathlonu ma miejsce tradycyjnie w ostatni piątek września o godzinie 7.00 pod Akropolem.

 

 

W Spartathlonie może wziąć udział każdy, kto w ciągu ostatnich trzech lat spełnił co najmniej jeden z poniższych warunków:

- ukończenie biegu na 100 km w czasie krótszym niż 10:30 h
- udział w Spartathlonie i zameldowanie się co najmniej w punkcie kontrolnym Nestani (172 km) w czasie 24:30 h
- ukończenie Spartathlonu 
- ukończenie biegu na co najmniej 200 km

 

W tym roku bieg ukończyło 143 zawodników. Sam bieg jest  trudny, ze względu na surowe limiti czasowe na poszczególnych odcinkach trasy, które eliminują po drodze większość zawodników którzy teoretycznie byliby w stanie bez problemu kontynuować bieg

W klasyfikacji generalnej po raz drugi z rzędu wygrał Włoch Ivan Cudin z wynikiem 22 godziny 57 minut i 40 sekund, wyprzedzając o półtorej godziny drugiego na mecie Japończyka Yuji Sakai (24.22.22)

 

Wśród tych największych, tegorocznych twardzieli znalazło się trzech Polaków:

28. Zbigniew Malinowski 31.48.00
29. Henryk Chudy 31:48.00
96. Robert Derda 34:42.25

 

 Trochę statystyk:

Polscy reprezentanci dotychczas ukończyli Spartathlon 45 razy.
Tego wyczynu dokonało 25 Polaków (23 mężczyzn i 2 kobiety).

Najwięcej, bo siedem razy, na mecie był Zbigniew Malinowski.
Sześć razy Wojciech Pismenko
Po trzy razy Edward Dudek, Tadeusz Spychalski i Piotr Kuryło.
Dwa razy Mirosław Lasota, Tadeusz Ruta i Łukasz Nowosielski.
Po razie pomnika króla Leonidasa dotknęli: Irena Lasota, Barbara Szlachetka, August Jakubik, Czesław Macherzyński, Piotr Paduch, Marian Nowak, Lucjan Pytlik, Dariusz Łabudzki, Wiesław Pijanowski, Konrad Różycki, Dariusz Strychalski, Leszek Rzeszótko, Stanisław Olbryś, Andrzej Burek i Andrzej Urbaniak,
Henryk Chudy, Robert Derda

Pierwszym z Polaków, który pokonał ten dystans był Edward Dudek (1995 rok), a najszybszym na trasie Ateny-Sparta był Piotr Kuryło, który z czasem 24:29:41 był drugi w roku 2007. Najwięcej naszych reprezentantów ukończyło ten bieg w 2009 roku - aż 8.

 

Rekord trasy należy do czterokrotnego zwycięzcy biegu, Yiannisa Kourosa  ( Grecja ) - 20 godzin i 25 minut - 1984 r.. Do niego należą aż cztery najlepsze wyniki tej imprezy.

Kobiety: 27:39:49, Sumie Inagaki ( Japonia ), - 2009

 

 


Lubuski  Portal  Biegowy,  Autor:  Krzysztof  Grzybowski  bigfut@poczta.onet.pl
     www.lubuskiportal.fc.pl    Data powstania  03.02.2008 r
 
Wszelkie prawa zastrzeżone