IV Mieszkowicka Nadodrzańska Dziesiątka 2006

Autor: Bogusław Kozioł,  Data: 23.04.2006 r.

W ramach obchodów 61 rocznicy forsowania Odry odbył się w Gozdowicach ( gmina Mieszkowice) Bieg Pamieci Narodowej pod patronatem Dowódcy 5 Pułku Inżynieryjnego im. Generała Ignacego Prądzyńskiego – Szczecin Podjuchy – IV Międzynarodowa Mieszkowicka Nadodrzańska Dziesiątka ( dokładny dystans 12.5 km ).

W biegu wystartowało 45 osób ( 40 mężczyzn i 5 kobiet ). Honorowym starterem był dowódca 5 Pułku Inżynieryjnego pułkownik Mirosław Pstrokoński. Bieg został zorganizowany przez : Miejko – Gminny Ośrodek Kultury w Mieszkowicach, Urząd Miejski w Mieszkowicach, Zakład Usług Komunalnych w Mieszkowicach oraz Placówkę Straży Granicznej w Czelinie. Bieg został dofinansowany przez Unię Europejską z programu Phare 2003.

Po zaciętej walce zwyciężył Michael Karonei z Bydgoszczy (Kenia) z czasem 37 minut i 12 sekund ustanawiając jednocześnie rekord trasy. Drugie miejsce zajął Marek Jaroszewski z Piły, a trzecie Emanuel Lagat z Bydgoszczy (Kenia). Wśród kobiet nie miała sobie równych i zwyciężyła drugi raz z rzędu Danuta Pietruszyńska z Międzychodu z czasem 45 minut i 38 sekund poprawiając jednocześnie własny rekord trasy o 68 sekund. Drugie miejsce zajęła Justyna Wójcik z Gryfina, a trzeci Bogusława Zakrzewska ze Szczecina.  Najszybciej wśród żołnierzy pokonał trasę z Gozdowic do Siekierek i z powrotem Artur Bardyga z 5 Pułku Inżynieryjnego – Szczecin Podjuchy, a najstarszym zawodnikiem zawodów został 72 letni Bronisław Maciuszko ze Szczecina. Najszybciej z gminy Mieszkowice pokonali malowniczo położoną trasę biegu wśród kobiet Patrycja Wolna z Mieszkowic, a najszybszym mężczyzną był Mariusz Baczyński z Czelina.

Podczas ceremonii dekoracji nagrody wręczali: generał Janusz Lalka, pułkownik Mirosław Pstrokoński, burmistrz Mieszkowic - Piotr Szymkiewicz, dyrektor  Miejko – Gminnego Ośrodeka Kultury w Mieszkowicach – Barbara Nowicka, Prezes ZUK w Mieszkowicach – Bolesław Kwaśniak oraz komendant Placówki Straży Granicznej w Czelinie – major Dariusz Swędra.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy, gadżety promujące gminę Mieszkowice, a najlepsi okolicznościowe puchary i nagrody pieniężne