VI Grand Prix Woj. Lubuskiego '2004

Autor: Krzysztof Grzybowski,  Data: 14.12.2004 r.

 

Tradycją ostatnich lat się stało już, że w miesiącu grudniu organizowane są Podsumowania Grand Prix Województwa Lubuskiego w długodystansowych biegach ulicznych i przełajowych. W tym roku uroczystość odbyła się 11.12. ( po raz drugi z rzędu ) w auli  Zespołu Szkół Technicznych  i Ogólnokształcących  w  Gorzowie Wlkp. Jak w ubiegłym roku ustawiono dwóch rzędach stoły na których przygotowano dla przybyłych gości kawę i  herbatę  Punktualnie o godz. 11 rozpoczęła się uroczystość w czasie której  dokonano podsumowanie całej edycji Grand Prix, oraz  wręczono dyplomy w  klasyfikacji generalnej i poszczególnych kategoriach wiekowych. Zawodnicy, którzy wzięli udział w wymaganych minimum 12 biegach, uczestniczyli w losowaniu nagród. Wręczono tez poszczególnym biegom certyfikaty.

 

Klasyfikacja generalna


Mężczyźni

1. Kochan Krzysztof   - Międzyrzecz

2. Podbereski Józef - Gudzisz  

3. Osiński Sylwester – Międzyrzecz

4. Jaskowski  Marcin – AZS AWF Gorzów Wlkp.

5. Rogsch  Damian  - ZSTiO Gorzów Wlkp.

6. Paroń  Włodzimierz - Śródka

 

Kobiety

1. Pietruszyńska Danuta - Bielsko k/Międzychód

2. Grzybowska  Krystyna - GTMB Amator Gorzów Wlkp.

3. Gotowicka  Dorota - Kostrzyn

4. Bernach  Kamila  - Kostrzyn

5. Czyżniewska  Jolanta - Poznań

6. Łagoda  Ewa - Międzyrzecz

 

Członkowie GTMB Amator - pierwsza trzydziestka klasyf. generalnej:

Grzybowska  Krystyna  - 2 miejsce w klasyf. generalnej kobiet ( 2 m. w kat. pow.30 lat )

Miłota Grzegorz - 16 miejsce w klasyf. generalnej mężczyzn ( 6 m. w kat. 40-49 lat )

Grzybowski Krzysztof - 19 miejsce w klasyf. generalnej mężczyzn ( 7 m. w kat. 40-49 lat )

 

W rywalizacji Grand Prix - 2004 sklasyfikowanych zostało 175 zawodniczek i 680 zawodników. Liczba uczestników  wynika z tego, ze pod uwagę brano każdego zawodnika z całej Polski, który chociaż raz wziął udział w biegach zaliczanych do tej rywalizacji. 

 

W następnym roku nastąpią zmiany z których najważniejsza jest zmiana organizatora Grand Prix. W czasie uroczystości zakomunikowano, że w następnym roku przebieg prowadzenia rywalizacji Gran Prix przejmie od dotychczasowego organizatora Lubuskiego Klubu Biegacza w Gorzowie ( będzie pomagał w organizacji ), Lubuski TKKF w Zielonej Górze. Zmiana ta może spowoduje, że biegacze z południa województwa będą aktywniej brali udział w rywalizacji. Wystarczy spojrzeć na klasyfikacje generalne z ostatnich lat, a można stwierdzić że dotychczas ich udział  był bardzo słaby. Na potwierdzenie tych słów wystarczy spojrzeć w tegoroczną klasyfikację, okazuje się, iż w tym roku w pierwszej trzydziestce  nie został sklasyfikowany ani jeden przedstawiciel z tamtego regionu. 

Drugą zmianą jest powrót z  minimum 12 wymaganych biegów do 10, aby dany uczestnik był w pełni sklasyfikowany. Decyzja tam mam nadzieje pobudzi rywalizację i zmniejszy liczbę paradoksów, że biegacz zdobywając dużo punktów i będący czołowym zawodnikiem rywalizacji, klasyfikowany zostaje za  zawodnikiem który miał ich o wiele mniej, ale miał wymagany limit. Takie sytuację  wypaczają  z pewnością zasady całej rywalizacji.

 

Ogłoszone zostały tez decyzję bezpośrednio związane z zawodami biegowymi. Mianowicie:

- Bieg Konstytucji 3 Maja rozgrywany dotychczas w Gorzowie, został przeniesiony do Zielonej Góry

- Bieg Zbąskich w Zbąszyniu nie będzie brany do klasyfikacji Grand Prix

- Wiosenne i Jesienne Biegi Przełajowe na Długim tez nie będą brane pod uwagę w tejże klasyfikacji

 

Postanowiono, iż kalendarz Grand Prix 2005 zostanie ogłoszony prawdopodobnie w miesiącu styczniu, gdyż do tej pory nie zostały jeszcze zgłoszone wszystkie biegi przez organizatorów. Regulamin na rok 2005 będzie opublikowany w późniejszym terminie

 

Prawdopodobnie nowy organizator Grand Prix wprowadzi zmiany w obecnym regulaminie.  Moim zdaniem jedną podstawowa zmianą powinny być powrót do regulaminu przed paru lat, który  określał wyraźnie, iż jest to rywalizacja w Grand Prix  naszego województwa, a nie całej Polski. Robienie na siłę frekwencji - jak czyniono przez ostatnich parę lat - niczemu nie służyła, a przedstawiała fałszywy obraz wzrostu uczestników naszej rywalizacji. Wyjątkiem może być przyjęcie do grona uczestników rywalizacji biegaczy z byłych powiatów woj. gorzowskiego, a obecnie nie wchodzących w skład obecnego woj. Biegaliśmy i rywalizowaliśmy razem przez wiele lat przed zmianą administracyjną Polski, więc można byłoby  zostawić ten układ tak dalej. Jest szansa że w następnych latach rywalizacja w Grand Prix będzie służyć dalszej popularyzacji biegania dla zdrowia i lepszego samopoczucia, a także najprostszej aktywności fizycznej. Będzie też prawdziwą rywalizacją biegaczy naszego województwa ( jak sama nazwa tej rywalizacji mówi ), a nie sztuczną propagandą biegową za pomocą zawodników z całej Polski.

 

 

Krzysztof Grzybowski
Gorzowskie Towarzystwo Miłośników Biegania
AMATOR
www.amator.and.pl/
bigfut@poczta.onet.pl
korespondent Maratonów Polskich
www.maratonypolskie.pl  


Gorzowskie Towarzystwo Miłośników Biegania   AMATOR, 
bigfut@poczta.onet.pl
  www.amator.fc.pl   Wszelkie prawa zastrzeżone