Nowe Towarzystwo w Gorzowie

Autor: Krzysztof Grzybowski, Data: 24.06.2001r.

Gorzowskie Towarzystwo Miłośników Biegania "AMATOR" powstało 02.08.2000r. Głównym  celem towarzystwa  jest  działania  zmierzające  do podniesienia  stanu zdrowia, kondycji i kultury fizycznej,  a przede  wszystkim   krzewienie  zamiłowania  do uprawiania  rekreacji  fizycznej i sportu  wśród mieszkańców  Gorzowa,  przez  bieganie jako najprostszej  formy aktywności  fizycznej. Oprócz uprawianiarekreacji  fizycznej  nasi członkowie brać także udział w zawodach biegowych.

Pomimo,   że   Towarzystwo  jest   stosunkowo  bardzo   młode   ( niedługo  będziemy  obchodzić   rocznicę powstania ) członkowie klubu już dwa dni od powstania wzięli udział w Sztafetowym Biegu Maratońskim na Ośrodku Wypoczynkowym "Głębokie" koło Międzyrzecza,  gdzie w gronie 13 sztafet zajęli 5 miejsce. Na drugi dzień postanowiono w raz z członkami Klubu Miłośników Biegania z Międzyrzecza, spróbować pobić  nieoficjalnie rekord Guinnessa  w  Sztafetowym  Biegu 12-godz  w  składzie 6 osobowym. Krzysztof Kochan,  Zbigniew  Kolis  i  Sylwester Osiński  z  Klubu  Miłośników Biegania (Międzyrzecz), oraz Piotr Grzybowski, Tomasz  Jałowski  i Krzysztof  Grzybowski   członkowie   naszego  Towarzystwa  pokonali dystans 185 km 305 m.  Możliwie że padł rekord Guinnessa, ale do tej pory nie mamy oficjalnej wiadomości na ten temat.

Członkowie naszego Towarzystwa udział brali w maratonie Gdańskim, Maratonie Dębno, oraz w tak trudnej próbie  jakim   jest  Supermaraton   na  100 km   „Calisia  2000”  w   Kaliszu.  Bardzo  dobrze   wypadli  w organizowanym Grand  Prix  woj. Lubuskiego  w  Biegach  Długodystansowych  za  rok  2000. W pierwszej dziesiątce zostało sklasyfikowanych 5 członków naszego Towarzystwa.

Zajęli oni następujące miejsca:

Krystyna Grzybowska w klasyfikacji kobiet zajęła 2 miejsce ( 2 w kat.pow.30lat.),
             Zbigniew Szwedek zajął w klasyfikacji generalnej 5 miejsce (2 w kat 30-39lat),
             Piotr Grzybowski 6 miejsce gener.(1 w kat 20-29lat),
             Krzysztof Grzybowski 8 miejsce genr.(2 w kat. 40-49lat),
             Tomasz Jałowski 10 gener.(6 w kat.30-39lat)

W klasyfikacji Grand Prix sklasyfikowanych zostało 330 biegaczy i 90 biegaczek.

W  2001  roku   nasi  członkowie  biorą  aktywny   udział  w  biegach  rozgrywanych   na  terenie   naszego województwa  w  ramach  Grand  Prix  Województwa  Lubuskiego w Biegach Długodystansowych (a jest ponad  30 biegów ),oraz  na  terenia całego kraju. ( maraton Dębno, Bieg „Sokoła” w Bukówcu Górnym ) Bardzo  dobrze   wypadli  w  zawodach  rozegranych  w  miesiącu  lutym  w  Gdyni   na  dystansie  75 kmz Okazji 75 Rocznicy nadania  Praw Miejskich miastu Gdynia. W gronie biegaczy, którzy  ukończyło  pełnydystans (wystartowało140 uczestników było 3 członków naszego Towarzystwa (jedyni z woj. Lubuskiego): Tomasz  Jałowski  ukończył  w  czasie 6:45:59,   Grzegorz  Miłota - 7:15:57  i  Krzysztof  Grzybows– 7:46:01. W biegu tym  tez  udział wzięła Krystyna Grzybowska pokonując 10 km. Na 140 uczestników którzy stanęli na starcie tego biegu, tylko 58 zawodników ukończyło pełny dystans 75 km

Najbliższe  plany Towarzystwa  to udział  w  dwóch  biegach  prestiżowych  jakimi  są : Półmaraton  Gryfa w  Szczecinie ( 08.07 ), Półmaraton Lipcowy  w Okonku ( 15.07 - zachodniopomorskie )  i  Maratońskim  Biegu Sztafetowym  na Ośrodku Wypoczynkowym „Głębokie 2001” k/Międzyrzecza. W miesiącu sierpniu tradycyjnie  wybieramy się  na  Maraton Solidarności  na trasie Gdańsk – Westerplatte – Gdynia ( 15.08 ), a  październiku  na pożegnanie  sezonu  weźmiemy  udział  w  Supermaratonie  na  100 km  „Calisia 2001”w Kaliszu.

Z  historią  powstania  Towarzystwa, oraz  innych  Klubów  i  Towarzystw,  można  się  także zapoznać na stronie www.noc.com/sport. W obecnej  chwili  w Towarzystwie  jest 17 członków, ale  mam  nadzieje, że  przez zachęcanie Gorzowian ( i nie tylko) do biegania jako najprostszej formy ruchu, nasza liczba członków na  pewno  wzrośnie. Służymy  radami  wszystkim  tym  którzy  mają  ochotę, a nie wiedzą,  jak rozpocząć przygodę z bieganiem.

Najbliższej  tygodniach  zostanie   uruchomiona  strona  internetowa   naszego  Towarzystwa,  która  będzie prawdopodobnie pierwszą stroną stowarzyszenia biegowego w naszym województwie, a nieliczna w Polsce.