VIII Bieg Żakowski
Autor : Krzysztof Grzybowski, Data : 09.06.2001r.

W  sobotę   w  Gorzowie  Wlkp.  (  09.06  )  przy  słonecznej   pogodzie   w   okolicach   Zespołu  Szkół Ogólnokształcących nr.1 przy ul. Puszkina ( organizator biegu ), odbył się VIII Bieg Żakowski na dystansie 5 km. Na starcie biegu głównego stanęło ponad 200 uczestników.

Rywalizację   tą  wygrał   Krzysztof  Kochan  ( Międzyrzecz ),  pokonując  Adama  Musiała  ( Krzyż ) i  Marcina  Jaskowskiego  ( Kłodawa ). Wśród  kobiet  wygrała  Joanna  Grochała ( Strzelce Kraj. ), przed Anną Kwiatkowską ( Gorzów ) i Aleksandrą Wilk ( Dzieduszyce ).

W klasyfikacjach  wiekowych  czołowe  miejsca  zajmowali:

               13 - 19 lat
               1. Przemysław Krzyczyński,
               2. Michał Jastrzębski,
               3. Radosław Dermoga ( wszyscy z Gorzowa )

               20 - 29 lat
               1. Marcin Jaskowski, ( Kłodawa )
               2. Dawid Pigłowski,
               3. Dariusz Hanczarek ( obydwaj Gorzów )

               30 - 39 lat
               1. Krzysztof Kochan, ( Międzyrzecz )
               2. Janusz Dubiel ( Krzyż ),
               3. Sylwester Osiński ( Międzyrzecz )

               40 - 49 lat
               1. Adam Musiał ( Krzyż )
               2.
Stefan Herlich ( Wieleń )
               3.
Andrzej Jach ( Gorzów )

               50 - 59 lat
               1. Antoni Młodzieniak ( Kostrzyn )
               2. Eugeniusz Skiba
               3. Czesław Romas ( obydwaj Gorzów )

               60 - 69 lat
               1. Wiesław Markowiak,
               2. Stanisław Grochowski ( obydwaj Gorzów )

               Powyżej 70 lat
               1. Zbigniew Petri ( Gorzów )

Przeprowadzono tez  klasyfikacje wiekowe  kobiet,  lecz jeszcze  po dokonaniu  dekoracji w poszczególnych kategoriach. Mężczyzn i zakończeniu biegu, nie były do końca znane wszystkie wyniki w tych  klasyfikacjach. Panował  bałagan  przy  ustalaniu  wszystkich  klasyfikacji,  pomimo  „zaprzęgnięcia” komputerów do obsługi biegu. Podaję więc tylko te wyniki w klasyfikacjach wiekowych kobiet, które otrzymałem  od organizatorów:

                Kobiety

               13 - 19 lat
               1. Aleksandra Wilk, ( Dzieduszyce )

               20 - 29 lat
               1 Monika Wasilewska ( Gorzów )

               pow. 30 lat
               1 Joanna Grochała, ( Strzelce Kraj. )
               2. Krystyna Grzybowska
               3. Danuta Szudera ( obydwie Gorzów )

Oprócz  biegu głównego odbył się Mały Bieg Żakowski dla młodzieży  klas IV,V i VI szkół podstawowych na dystansie 1.350m.

Do organizatorów biegu  można  mieć parę uwag. Przeprowadzać sprawniej  zapisy  do biegu, gdyż tworzyła się bardzo długa  kolejka. Usunąć z pierwszego odcinka biegu po starcie, parkujące samochody. Organizator nie zapewnił żadnych pamiątek dla uczestników biegu ( dyplom, nalepka, proporczyk  i t d ). Brak możliwości wykąpania się.

Do plusów  imprezy  biegowe j zliczyć  przygotowanie szatni  z  możliwością umycia  się  w  zimnej  wodzie, ustawienie w  paru miejscach dystrybutorów z wodą ( można było przed i po biegu do woli napić się wody ) i  serwowano  każdemu  chętnemu  ( nie  musiał  być  uczestnikiem  biegu ) talerz  smacznej  grochówki. Dla każdego starczyła. Najważniejsze było jednak bardzo  przyjazne  podejście organizatorów  do  uczestników biegu. Na każdym kroku wyczuwała się troska o każdego z nich.

Zawody biegowe oprócz tych paru uchybień mogę zaliczyć do udanych. Startowałem w wszystkich edycjach tego  biegu  i  mogę   powiedzieć,  że  bieg   specjalnie  nie  odbiegał  organizacją  od  poprzednich.  Humory dopisywały,  pomimo, ze nie „załapałem  się  na pudle ( 5 miejsce w kat. wiek. ). Za to zrobiłem czas ( 17:52 ) zbliżony  do mojego rekordu  tej  trasy i „dołożyłem” mojemu rywalowi  z  kategorii wiek. z którym wygrałem w tym roku pierwszy raz. Syn tym razem nie startował ( sprawy zawodowe ), ale już na drugi dzień zmierzymy się na X Miedzyrzeckiej Dziesiątce ( 10.06 ) i zobaczymy kto z nas wygra. Mam nadzieje że ja. Oby!
 

Gorzowskie Towarzystwo Miłośników Biegania
AMATOR
Krzysztof Grzybowski
www.amator.and.pl/
e-mail:bigfut@poczta.onet.pl
tel.( 095 ) 736-90-48
 


   Gorzowskie Towarzystwo Miłośników Biegania   AMATOR, 

 bigfut@poczta.onet.pl    www.amator.fc.pl     Wszelkie prawa zastrzeżone