XIX Bieg Chemika - Gorzów Wlkp.
Autor : Krzysztof Grzybowski, Data : 05.06.2001r.

Przy  pochmurnej  pogodzie w  niedzielę 3 czerwca 2001 roku odbył się XIX Bieg Chemików zorganizowany z  okazji 50 - rocznicy  powstania  Zakładów Włókienniczych  Stilon S.A. Na starcie biegu na dystansie 5 km stanęło 39 mężczyzn i 11 kobiet. Trasa biegu ze startem i metą na boisku klub Kukuła, wytyczona była ulicami miasta i alejkami pobliskiego parku Kopernika.

W  rywalizacji  tej  najlepszym okazał  się  Krzysztof  Kochan - 14:50,  wyprzedzając  Zbigniewa  Kolisa (obydwa z  Międzyrzecza ) - 15:19  i  Bartosza  Gurniewicza  ( Gorzów ) - 15:24.  Wśród  pań  wygrała  Joanna Grochała  (  Strzelce Kraj  )  -  21:29,   pokonując  Dorotę  Dłużewską  -  21:33  i  Agnieszkę Grzybowską ( obydwie Gorzów ) - 21:44.

60 i więcej lat - Bolesław Sztop ( Gorzów ) - 18:43

Oprócz  biegu  głównego odbyły  się biegi dla  młodzieży szkolnej  na dystansach 400, 800, i 1200 m. Bieg, oraz  zakończenie  i  wręczanie  nagród   przeprowadzono  szybko i  sprawnie. Po nagrodzeniu  pierwszych trzech   zawodników   w   poszczególnych   kategoriach   wiekowych,   nastąpiło   losowanie   nagród   dla pozostałych  nie  nagrodzonych   uczestników  biegu.  Nagrody  nie  dublowały  się,  kto  otrzymał  nagrodę w  klasyfikacji  generalnej  nie  dostawał  jej  już  w  kategorii wiekowej. Organizator zapewnił szatnie , a po biegu  umożliwił  z  korzystania  z  gorącej  kąpieli  pod  prysznicami.  Każdy  z  biegaczy otrzymał po biegu pamiątkowy znaczek i puszkę piwa. Nie pobierano wpisowego.

Autor tego sprawozdania brał w raz rodziną czynny udział w biegu:
              Żona Krystyna zajęła 6 miejsce w klasyf. generalnej kobiet. - 24:20,
              Córka Agnieszka sklasyfikowana została na 3 miejscu w klasyf. generalnej kobiet - 21:44,
              Syn Piotr zajął 3 miejsce w kategorii wiekowej 20-29 lat - 17.23,
              Mój udział to 3 miejsce w kategorii wiekowej 40-49 lat - 17 44.

Do organizatorów  biegu można mieć jedną główną uwagę. Powinien  nastąpić powrót w następnym roku do  trasy biegu  z  poprzednich lat. Obecna  trasa  posiada  zbyt  dużo  niebezpiecznych odcinków ( kolein i dziur), a przy panujących podczas biegu warunkach pogodowych ( kałuże, błoto) może  narazić biegaczy na niebezpieczne kontuzje, tym bardziej że bieg ten jest biegiem ulicznym, a nie crossem.

Imprezę  biegową   można  zaliczyć  do  udanych.  Humory  nam  dopisywały  pomimo,  że  panowała  nie sprzyjająca pogoda ( momentami padał deszcz ). Tym razem przegrałem z synem, ale to jeszcze nie koniec sezonu  biegowego,  więc  postaram  się Mu  na  najbliższym  biegu  zrewanżować. Na razie syn prowadzi  i  w  ilości  wygranych  biegów  ze  mną,  ale  ja  się  nie  podam  i  będę walczył  z  nim  do końca sezonu.