"JOGGER" - OD CZEGO ZACZAĆ ?
Autor:
Krzysztof Grzybowski, Data: 19.03.2000 r.
Jeśli nie będziesz biegał pókiś zdrów,
będziesz
biegał jak zachorujesz”
(Horacy)
Bieg jest najprostszą, najzdrowszą i najbardziej skuteczną w sensie zdrowotnym formą ruchu. Mówienie, że bieganie mogą uprawiać tylko zdrowi ludzie jest nie do końca prawdą. Każdy nim rozpocznie trening powinien się skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Warto dowiedzieć się czy możemy uprawiać bieganie, oraz jak intensywnie (marszobieg, trucht, bieg)
Biegać mogą wszyscy bez żadnych ograniczeń wiekowych. Jeśli jednak jest to możliwe, warto udać s ię do lekarza sportowego. Nie łatwo się tam dostać, gdyż są oni nastawieni głównie na badanie wyczynowców. Mimo to warto spróbować. Po przeglądzie stanu zdrowia należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do biegania. W rozdziale “Sprzęt” przedstawię jakie warunki spełniać powinno obuwie, ubiór itd.
Po ewentualnej wizycie u lekarza, kolejnym krokiem powinno być rozejrzenie się za odpowiednim terenem do treningu. Tu z pomocą przyjdzie rozdział “Gdzie biegać”. Nie mniej ważny będzie także rozdział “Kiedy biegać”, w którym poruszę między innymi ocenę własnej silnej woli. Podstawą jakichkolwiek efektów biegania dla zdrowia jest regularność treningów w przeciągu dłuższego czasu. Nie można odrobić w ciągu tygodnia, czy miesiąca wieloletnich zaniedbań w ruchu fizycznym. Na pewno młodzież szybciej wejdzie w rytm systematycznych treningów, lecz im dalej z wiekiem tym ten okres będzie dłuższy. Pierwsze poważniejsze rezultaty biegowe zaczniemy dostrzegać najszybciej po upływie 3 – 4 miesięcy systematycznego treningu. Jest to szczególnie istotne, gdyż nerwowy i rwany charakter życia ( zwłaszcza wielkomiejski ) nie sprzyja regularności. Właśnie z pomocą regularnego treningu spróbujemy ukształtować siłę woli. Nie powinna nas zniechęcić: gorsza pogoda, chłodniejsze dni, niepowodzenia w pracy zawodowej, lub w życiu prywatnym. Są to sprawy z pewnością nie łatwe, ale w takich chwilach należy je przełamać pamiętając, iż właśnie podczas treningu odprężamy się psychicznie. Bieg niesie ze sobą taki odpoczynek i jest to nam szczególnie potrzebne. Następnymi rozdziałami będzie “Rozgrzewka”, “Podstawowy trening biegowy” i “Technika biegu". Będą one pomocne, gdy będziemy chcieli osiągnąć coś przez trening i za pomocą pewnych środków. Dość ważne sprawy będą poruszane w rozdziale “Odżywianie”. Przedstawiona zostanie nasza zmodyfikowana dotychczasowa dieta, która obecnie z reguły jest zbyt obfita w tłuszcze i węglowodany. Na zakończenie omówimy tematy dotyczące higieny ciała, automasażu, przeciwdziałaniu urazom, kontuzjom a także problemy specyficzne dla biegających kobiet.
Poszczególne rozdziały zostaną przedstawione w tygodniowych odcinkach i - mam nadzieję - będą pomocne w rozpoczęciu biegania oraz wejściu w systematyczny rytm treningów.
Krzysztof Grzybowski
Gorzowskie Towarzystwo Miłośników Biegania
AMATOR
e-mail: bigfut@poczta.onet.pl
Gorzowskie Towarzystwo
Miłośników Biegania AMATOR, Autor: Krzysztof
Grzybowski ,
bigfut@poczta.onet.pl www.amator.fc.pl/ Wszelkie
prawa zastrzeżone