"JOGGER" - OD CZEGO ZACZAĆ ?
Autor: Krzysztof Grzybowski, Data: 19.03.2000 r.

Jeśli nie będziesz biegał pókiś zdrów,
będziesz biegał jak zachorujesz”
(Horacy)

Bieg jest najprostszą, najzdrowszą i najbardziej skuteczną w sensie zdrowotnym formą  ruchu. Mówienie, że bieganie  mogą  uprawiać  tylko  zdrowi  ludzie  jest  nie do końca  prawdą. Każdy  nim  rozpocznie  trening powinien się skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Warto dowiedzieć się czy możemy  uprawiać  bieganie, oraz jak intensywnie (marszobieg, trucht, bieg)

Biegać mogą wszyscy bez żadnych ograniczeń wiekowych. Jeśli jednak jest to możliwe, warto udać s ię do lekarza sportowego. Nie łatwo się tam dostać, gdyż  są oni nastawieni głównie na badanie  wyczynowców. Mimo to warto spróbować. Po przeglądzie  stanu  zdrowia  należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do  biegania. W rozdziale “Sprzęt” przedstawię jakie warunki spełniać powinno obuwie, ubiór itd.

Po ewentualnej wizycie u lekarza, kolejnym krokiem powinno być rozejrzenie się za odpowiednim terenem do treningu. Tu z pomocą przyjdzie rozdział “Gdzie biegać”. Nie mniej ważny będzie także rozdział “Kiedy biegać”, w którym poruszę  między  innymi  ocenę  własnej  silnej  woli. Podstawą  jakichkolwiek  efektów biegania dla zdrowia jest regularność  treningów w przeciągu dłuższego czasu. Nie można odrobić w ciągu tygodnia, czy miesiąca wieloletnich zaniedbań  w  ruchu  fizycznym. Na  pewno  młodzież  szybciej  wejdzie w  rytm  systematycznych  treningów,  lecz  im  dalej  z  wiekiem  tym  ten  okres  będzie dłuższy. Pierwsze poważniejsze   rezultaty   biegowe   zaczniemy    dostrzegać   najszybciej   po   upływie   3  –  4   miesięcy systematycznego  treningu. Jest  to  szczególnie istotne, gdyż  nerwowy i rwany charakter życia ( zwłaszcza wielkomiejski )  nie sprzyja regularności. Właśnie z pomocą regularnego treningu spróbujemy ukształtować siłę woli. Nie powinna nas zniechęcić: gorsza pogoda, chłodniejsze dni, niepowodzenia w pracy zawodowej, lub  w  życiu  prywatnym. Są  to sprawy  z  pewnością nie łatwe, ale w takich chwilach należy je przełamać pamiętając,  iż  właśnie  podczas  treningu  odprężamy się psychicznie. Bieg niesie ze sobą taki odpoczynek i jest to nam  szczególnie  potrzebne. Następnymi rozdziałami będzie “Rozgrzewka”, “Podstawowy  trening biegowy”  i  “Technika  biegu".  Będą  one  pomocne, gdy  będziemy  chcieli osiągnąć coś przez trening i za pomocą  pewnych środków.  Dość  ważne  sprawy  będą   poruszane  w  rozdziale   “Odżywianie”. Przedstawiona  zostanie  nasza  zmodyfikowana  dotychczasowa  dieta,  która  obecnie  z  reguły jest  zbyt obfita w tłuszcze  i  węglowodany. Na zakończenie  omówimy tematy  dotyczące higieny ciała,  automasażu, przeciwdziałaniu urazom, kontuzjom a także problemy specyficzne dla biegających kobiet.

Poszczególne rozdziały zostaną przedstawione w tygodniowych odcinkach i - mam nadzieję - będą pomocne w rozpoczęciu biegania oraz wejściu w systematyczny rytm treningów.

 

                Krzysztof  Grzybowski
Gorzowskie Towarzystwo Miłośników Biegania
                        AMATOR
         e-mail: bigfut@poczta.onet.pl
 

   


   Gorzowskie Towarzystwo Miłośników Biegania   AMATOR,  Autor:  Krzysztof  Grzybowski ,

bigfut@poczta.onet.pl   www.amator.fc.pl/    Wszelkie prawa zastrzeżone